Kasárny Morbegna

Snad každý, kdo zamíří do centrální části Julských Alp navštíví Triglav. Málokdo už ale ví že kousek stranou od značené cesty na tento majestátní vrchol leží v nadmořské výšce 2520 metrů leží pozůstatky kasáren Morbegna. Jedná se o pozůstatky Italských kasáren z meziválečného období. A postavit kasárny na takovémto místě je úctyhodný výkon.
Kasárny

Jak se tam dostat?

Nejlepším východiskem je Tržařská koča. Jedná se o nenáročný výstup po celkem kvalitní cestě s převýšením cca 400 m. Od kasáren je možno pokračovat k Triglavu a napojit se zpět na značenou cestu. Nejedná se o nějakou zacházku. Je to stejně daleko jako by jste šli po značené cestě. Od Tržařske Koči nejprve kousek sestoupíme ke křižovatce kde mineme odbočku na Trentu a začneme opět stoupat. Stoupáme po celkem pohodlné zpevněné cestě.až k místu kde značení cesta odbočuje prudce vpravo. Mi budeme pokračovat dál po zpevněné ikdyž už neznačené cestě. Cesta vede v prudkém svahu, dlouho do léta se na ní držívají sněhové jazyky. Po chvíli stoupá prudčeji. Krátkými serpentinami dorazíme ke Kasárnám.
Mapa cesty

Co uvidíme?

Pozůstatky kasáren Jsou v sedle nalepeny ke skále. I ruiny působí majestátně. Trámy z propadených stropů svědčí o množství materiálu který bylo třeba dostat do této výšky a to po úzké klikaté kamenité cestě s ohromným stoupáním. Z celích kasáren jsou nejzachovalejší turecké záchody - mají i střechu a jsou plně funkční. V některých místnostech je přez celí rok sníh. Doporučuji opatrnost zejména při prohlídce sklepů, neboť může dojít ke zřícení dalších částí. Ze sedla je nádherný výhled severozápadním směrem přez údolí na protější hřeben. Při pohledu ze sedla přez ruiny se v pozadí tyčí vrchol Triglavu.
panoráma

Kam dál?

Od kasáren se můžeme vrátit zpět na Tržařskou Koču stejnou cestou. Dále můžeme pokračovat znatelnou pěšinou vlevo kolem ruin k Triglavu Pěšinka překoná krátkým stoupáním vrcholek nad kasárnami a pokračuje přez plošinu ke stěně Triglavu. Pod začátkem feraty na Triglav se spojuje se značenou cestou. Zde se můžeme rozhodnout vrátit do Tržařské Koči po značené cestě, nebo pokračovat feratou na vrchol.

A na konec fotogalerie

Kasárny Kasárny Kasárny výhled
výhled panoráma Mapa cesty
Vytvořil: Kocajz